kanianka europejska

Kolejne ekscytujące znalezisko (wiem, trochę dziwny powód do ekscytacji ;]) bo to była do tej pory dla mnie taka roślina-legenda. OK, jemioła jest pasożytem, ale jemioła jest oklepana i wszystkim znana, do tego zielona, więc co w niej niezwykłego?, a kaniankę znałam tylko z książek czytanych w dzieciństwie. (tak, jestem z tych dziwnych dziewczynek, które znały na pamięć „Naszą przyrodę”, na dobranoc kazały sobie czytać o pandzie a zamiast lalkami bawiły się dinozaurami. ;))

Wracając do kanianki – no właśnie, jest pasożytem. Praktycznie nie wytwarza liści, a już na pewno nie z pobudek praktycznych, raczej sentymentalnych ;) – są zredukowane do bezzieleniowych łusek, niezdolnych do asymilacji, korzeń zamiera niedługo po dotarciu do żywiciela, zaś łodyga służy tylko do wspinania się na inne rośliny, przysysania do nich i wykształcania kwiatów. Moja Cuscuta europaea żerowała na pokrzywie.

Myślę, że prezentowałaby się trochę lepiej gdyby nie to, że wspięła się na pokrzywę rosnącą tuż przy drodze prowadzącej na pola, czego skutkiem jest codzienne maltretowanie przez przejeżdżający kombajn ;)

Data: 5 sierpnia 2011
Gatunek: kanianka europejska Cuscuta europaea
Rodzina: kaniankowate Cuscutaceae
Miejsce: leśne przydroże, pokrzywowe zarośla. Wądroże Małe.

2 myśli w temacie “kanianka europejska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s