niecierpek pospolity

Niecierpek pospolity Impatiens noli-tangere

…wcale nie taki pospolity, bo wypierany przez obcego nam niecierpka drobnokwiatowego (pod linkiem można zobaczyć, poza niecierpkiem drobnokwiatowym, ukazywanie mi przez Grzybowisko problemu z niecierpkami za co dziękuję, bo nie miałam o tym pojęcia). Serio, n. drobnokwiatowy kojarzę z dzieciństwa, kiedy na wycieczkach chmarami podbiegało się do niecierpkowych zarośli i pstrykało owoce ;) a n. pospolitego spotkałam po raz pierwszy w tym roku i to otoczonego zewsząd drobnokwiatowym.

Przy najbliższej okazji muszę i jego pstryknąć ;)

Niecierpek pospolity Impatiens noli-tangere

Data: 18 sierpnia 2011

Gatunek: niecierpek pospolity Impatiens noli-tangere (dosłownie: „nie dotykaj mnie” ;))

Rodzina: niecierpkowate Balsaminaceae

Miejsce: skraj leśnego strumienia, Bardo Śląskie

8 myśli w temacie “niecierpek pospolity

  1. Dzięki lekturze Twojego bloga nie będę miała wyrzutów sumienia po spacerze, że nie sprawdziłam jak dana roślinka czy motylek się zwie bo niektóre można znaleźć u Ciebie i sporo się o nich dowiedzieć a tym samym zapamiętać nazwę :-)

  2. Prócz tych dwóch jest jeszcze niecierpek gruczołowaty, podobnie jak drobnokwiatowy, gatunek inwazyjny. Wprawdzie ma inny kolor i jest znacznie większy niż te dwa, no i ma różowe kwiaty, ale z tego co obserwuje jest go coraz więcej i pewnie będzie miało to paskudne skutki dla przyrody ;/ Dobrze, że udało ci się sfotografować nasz, rodzimy gatunek :)

  3. Dziękuję za komentarz u mnie. Już teraz wiem, że niecierpek jest niecierpliwy. Ale nie dotarłam w końcu do wiadomości skąd on u nas się wziął? Azjatycki? Amerykański? Obserwuje się go tak często, że to jest już raczej beznadziejna sprawa, żeby się go pozbyć.

    1. Drobnokwiatowy pochodzi z Azji, pospolity jest naszym rodzimym gatunkiem. Sprawa raczej beznadziejna, choć pewnie można byłoby łagodzić efekty inwazji lub chociaż ją ograniczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s