śnieżyca wiosenna

Sezon uważam za otwarty :)

Zajrzałam do znanego mi z dzieciństwa, obecnie nieco zapomnianego podmokłego lasku. Lasek okazał się sporym terenem porośniętym olszą, jesionem i dębem, otoczonym łąkami (co raczej nieczęste jest w okolicy, dominują pola uprawne) i całość siedzi mi teraz w głowie, powtarzając „wróć do mnie i eksploruj mnie, mogę kryć wiele niezwykłości, spójrz choćby na ten łan śnieżycy”. Prędzej czy później ulegnę, a już na pewno latem ;)

Pojawiłam się tam trochę za wcześnie, jeszcze tydzień czy dwa do pełnego rozkwitu białego dywanu ale znalazłam już pojedyncze kwitnące osobniki. Być może jeszcze tam zajrzę tej wiosny :)

Śnieżyca wiosenna Leucojum vernum ssp. vernum

Śnieżyca wiosenna jest prawnie chroniona, umieszczona została na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w kategorii V – narażony na wyginięcie. Stosunkowo powszechnie występuje w lasach górskich i podgórskich. Na niżu występuje raczej rzadko, za to masowo, m.in. w rezerwacie Śnieżycowy Jar w okolicach Poznania. Ciekawi mnie czy tym „moim” stanowiskiem zainteresował się ktoś inny niż miejscowa ludność, rok w rok wycinająca kwiaty i sprzedająca je na ryneczku po 3 zł za bukiecik. Mam nadzieję, że to ostatnie to tylko moja pesymistyczna wizja. Niestety, ani na miejscu nie znalazłam żadnej tablicy, ani w Internecie nie doszukałam się na ten temat informacji.

Śnieżyca wiosenna Leucojum vernum ssp. vernum

Śnieżyca wiosenna Leucojum vernum ssp. vernum

Śnieżyca wiosenna Leucojum vernum ssp. vernum

Data: 4 marca 2012

Gatunek: śnieżyca wiosenna Leucojum vernum ssp. vernum

Rodzina: amarylkowate Amaryllidaceae

Miejsce: podmokły las liściasty

8 myśli w temacie “śnieżyca wiosenna

 1. A ja jeszcze nie spotkałem śnieżycy. W zeszłym roku wiosną zaciekle plądrowałem lasy w jej poszukiwaniu i niestety mi sie nie udało. Gratuluję otwarcia sezonu zielnikowego. U mnie jeszcze posucha. Pozdrawiam

 2. gdzie człowiek nie spojrzy to wiosna… i pomyśleć, że na połowę tygodnia śniegi zapowiadają ;-)

  swoją drogą, warto się już rozglądać…

 3. Wiosna! :)
  Możemy założyć stowarzyszenie na rzecz ochrony śnieżycy wiosennej i trafić do lokalnych mediów jako zamorskie dziwadła. :)

  CZY MŁODZI ZIELONI ZABIJĄ NASZ BIZNES?
  Do tej pory wydawało się, że fala zielonego oszołomstwa ominie naszą spokojną okolicę. Niestety, nadzieje okazały się płonne.

  Skromne mieszkanie, dwadzieścia trzy metry kwadratowe. Na podłodze linoleum. Siedzę na zydelku. Obok bohaterka tej historii – pani Franciszka. Pomiędzy nami – przedmiot całej afery. Wiązanka niepozornych, białych kwiatków. Wiele takich w naszych lasach. „Są ludzie, dla których te kwiatki więcej znaczą niż moje życie” – płaczliwym, cichym głosem pani Franciszka rozpoczyna swoją historię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s