śledziennica skrętolistna

Mam nadzieję, że Wielkanoc minęła Wam równie miło jak mi, być może także równie owocnie. Podczas świątecznych podróży i wycieczek trafiłam na wiele roślin które spisałam już w tym roku na straty – nie spodziewałam się ich spotkać. I znów okazało się, że to najlepszy sposób na miłą niespodziankę ;)

Śledziennicy podwójnie nie spodziewałam się. Dostrzegłszy przez okno samochodu łany lepiężników i zawilce żółte (których się nie spodziewałam. ;)) w mijanym lasku zatrzymałam się. W pieszej już drodze do lepiężników, nie myśląc o niczym innym, trafiłam właśnie na śledziennicę.

Śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium

Rosła tak jak ma w zwyczaju, łanowo nad brzegiem wody, zarówno stojącej jak i płynącej. Śledziennica ma kilka ciekawych i charakterystycznych cech. Pierwsza z nich to fakt, że nie posiada ona płatków korony. Pozory „kwiatkowatości” i powabność zawdzięcza przekształconym działkom kielicha i liściom. Te dziwne kwiaty są zapylane między innymi przez ślimaki, i to właśnie druga ciekawostka. Trzecia to wszechstronne zastosowanie zielarskie, zresztą, sama nazwa rośliny wzięła się od leczenia jej zielem śledziony. Ma ona właściwości antyrakowe, przeciwzapalne, odtruwające, pobudzające układ odpornościowy i wiele, wiele innych ( http://rozanski.li/?p=1683 ).

Śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium

Śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium

Śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium

Data: 7 kwietnia 2012

Gatunek: śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium

Rodzina: skalnicowate Saxifragaceae

Miejsce: wilgotny las liściasty, Jerzmanowa k. Głogowa

5 myśli w temacie “śledziennica skrętolistna

  1. Zapylane przez ślimaki! Arcyciekawa sprawa. Nie wiedziałem, że coś takiego jest możliwe. A kwiatki wyglądają interesująco, bo tworzą gradient z listkami. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s