Podagrycznika kojarzyłam tylko z takich dywanów jak poniżej, rosnących w różnych zaroślach i w cieniu większych budynków na zaniedbanych trawnikach. Ostatnio zastanowiłam się: jak podagrycznik kwitnie?
Los sam rzucił mnie w odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie za pośrednictwem zajęć terenowych na wrocławskich wałach przeciwpowodziowych. I ujrzałam w końcu :)
Podagrycznik swą nazwę uzyskał od podagry którą nim leczono i leczy się także teraz. Obecnie jest też ceniony jako dodatek do sałatek czy zup jako warzywo bogate w prowitaminę A i witaminę C. Jednocześnie jest uporczywym chwastem w zacienionych ogrodach – rozmnaża się także wegetatywnie przez kłącza, i tak jak znany wszystkim ogrodnikom i działkowiczom perz przez niewielkie kawałki kłącza może odrosnąć i prędko skolonizować powtórnie teren. Paradoksalnie, istnieją odmiany ozdobne podagrycznika – jest on dobrą rośliną okrywową w miejscach zacienionych. Trzeba tylko wziąć pod uwagę jego ekspansywność ;)
Data: 19 maja 2012
Gatunek: podagrycznik pospolity Aegopodium podagraria
Rodzina: baldaszkowate Apiaceae
Miejsce: wały nadodrzańskie, Wrocław
Niby uważany za chwast, ale bardzo lubię te roślinę, zwłaszcza jeśli chodzi o kwiaty. Potrafią dzięki nim przyciągać wiele, często bardzo ciekawych gatunków owadów :)
Nie wiedziałem , ze to kwiat tej rośliny, myśląc zawsze , że to inna roślina rosnaca po sasiecku.A tu proszę!
bardzo ładne kwiaty
nie wiedziałem, że da się go spożywać… trzeba będzie dorzucić zatem parę liści do szpinaku i sałaty ;-)
Zdaje się, że spotykam tą roślinę dość często :)
Do sałatek. No proszę. Egzoticznie. :D